Näitus “Loovuse aed, kus Mare Vint käib”
GÜ Galerii, ARS Kunstilinnak 15.09.–7.10.2022 (E–R 11–16)

Eesti Vabagraafikute Ühenduse uue galerii avanäitusel meenutavad kolleegi oma teostega EVÜ liikmed Helen Tago, Britta Benno, Virge Jõekalda, Lilli-Krõõt Repnau, Kadri Toom, Kalli Kalde, Enno Ootsing ja Lembe Ruben.

Astume inspiratsiooni aeda, kust ka Mare oma ideid ammutas. Mare Vindist on mälestus – oldi kord koos sõpradega maal väljasõidul. Öösel, kui kõik magasid, nähti, et udus seisab Mare ja teeb looduse taustal kauneid tantsuliigutusi. Kui hommikul Marele öeldi, et see oli väga kaunis, teatas ta, et pole midagi sellist teinud, vaid maganud terve öö. Marel oli helge ja müstiline loojanatuur ja ta inspireeris meid, tema kolleege käima mööda loovuse aeda ja tunnetuse radasid, et tabada õiget koodi ja intuitsiooni. Tabada õiget hetke ja inspiratsiooni hetkel õigel viisil kohalolu, isegi siis, kui sa samal ajal magad.
Sedalaadi looming on nagu heki pügamine – detailid on taandunud terviku huvides meditatiivseteks vaikeludeks. Liigne müra on pöetud heki taga ja kaadris on ainult oluline! Loodus vaatab inimest kui oma teost, ta jälgib hoopis meid kandilisest pildiavausest ja meie oleme pildi sees. Loodusel on varuks palju vastukajasid inimese ebaeetilisele käitumisele, ta on kui inimese arengu indikaator.
Meil on võimalik olla looduses kaaslooja, tasakaalustades metsikut loodust korrastatud maailmaga. Kui inimene osutub aga metsikumaks kui metsik loodus, siis võtab loodus inimese tehtu üle. Tasakaalu selles lõputus vastuolus saab luua läbi loomingu. Me saame eksisteerida vaid looduse kuulekate kaasloojatena.

Kureeris Lembe Ruben, Eesti Vabagraafikute Ühendus. Näitusega koos ilmub Mare Vindi kataloog, kuhu kirjutavad tekstid Vappu Thurlow ja Elnara Taidre. Kujundab Kaija Kesa. Suur tänu: Eesti Kultuurkapital.