Artiklid Eesti Elus

Artiklid Eesti Elus

Pressiteade residentuurist: 

https://eestielu.com/et/kultuur/7-kultuur/12104-eesti-kunstnik-britta-benno-hamiltoni-arts-council-i-euroopa-kunstnike-vahetusprogramm-2021?fbclid=IwAR36viSxXLAwlJEyZz7MgywnBFlG5Dhz7R_VI4-rwMPoiHwH_xySsr8oCw8 :

EESTI KUNSTNIK: BRITTA BENNO – HAMILTONI ARTS COUNCIL’I EUROOPA KUNSTNIKE VAHETUSPROGRAMM 2021

Brittat huvitavad erinevad hübriidtehnikad ja materjalid ning nende kõrvutamisel ja laiendamisel avanevad uued perspektiivid. „Kontseptuaalselt kujutan düstoopilisi maastikke… Kunstnikuna pole mulle tähtsaim küsimus ’Miks?’ või ‘Kuidas?’ vaid kujutades ‘Mis siis, kui …?’ Mis siis, kui inimkond on välja surnud ja loodus on linnamaastikke uuesti vallutanud?“

‘Mis siis, kui …?’ küsimus esineb tihti tema joonistustes. „Mis juhtub, kui joonistusest saab trükk või animatsioon või 3D virtuaalreaalsus?“

Britta Benno on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia bakalaureuse- ja magistriõppe graafika erialal ning täiendanud end Viini Kunstiakadeemias ja Tallinna Ülikoolis. Praegu täiendab ta end Eesti Kunstiakadeemia doktoriõppes teemal ,,Mõtlemine kihtides, kujutlemine kihtides: posthumanistlikud maastikud laiendatud joonistus- ja trükigraafia väljal“.

Britta Benno on graafikastuudio Grafodroom asutajatest ning olnud ka Muhu Print’i kaasasutaja ja korraldaja. Muhu Print on loominguline töönädal Eestist ja teistest riikidest kutsutud graafikutele. Britta Benno töötab Eesti Kunstiakadeemias trükitehnikate- ja joonistuskursuste läbiviijana ning kunstiõpetajana Vanalinna Hariduskolleegiumi kunstikoolis enam kui kümme aastat.

Põnev lisand 2021.a. Euroopa Kunstnike Vahetusprogrammile on Cotton Factory’s asuv Smokestack Studio partnerlus. Smokestack spetsialiseerub koostööle analoogtrüki ja piiratud tiraažiga väljaannetele, kasutades projektides oforti, intaljot, siiditrükki, reljeefi, monotüüpi ja eksperimentaaltrükitehnikaid.

Eesti Kunstnike Liit
Eesti Kunstnike Liidu peamised eesmärgid on visuaalse kunsti edendamine Eestis, kunstnike toetamine ja neile töö- ning esitlustingimuste loomine.

The Hamilton Arts Council
Hamiltoni Kunstinõukogu kujutab professionaalselt jätkusuutlikku, uuenduslikku, mitmekesist ja mõjukat kunstide kogukonda.

The Cotton Factory
1900. aastal ehitatud endine Imperial Cotton Company on ümber kujundatud loomelinnaku kompleksiks, kus asuvad töökojad, ateljeed ja kontoripinnad kunstnikele, fotograafidele ja loovatele professionaalidele.

Meediakontaktid:
Elin Kard – Eesti Kunstnike Liit elin.kard@eaa.ee
David Hudson – Hamilton Arts Council community@hamiltonartscouncil.ca

 

Kunstnik-resident Cotton Factorys Britta Benno: Elaksin nagu filmis :

/…/ Olen esimest korda siinpool maakera, nii et kõik on natuke uudne ja teistsugune. Paljud asjad meenutavad stseene Ameerika filmidest, nii et mul on nii mõnigi kord olnud Hamiltonis residentuuris olles filmis olemise sürreaalne tunne. Nagu elaksin filmis. Või teatris – sest Cotton Factory saja-aastane interjöör mõjub teatraalselt ja dramaatiliselt. Sellises hõljuvas, kergelt unenäolises olekus ongi esimesed kaks nädalat läinud, kuid tunnen, et orienteerun nüüd juba paremini uues aegruumis. Residentuuri korraldajad ja ka kohalikud eestlased on mind ääretult soojalt ja abivalmilt vastu võtnud, nii et maandumine uuele mandrile on olnud kahtlemata pehme. Ma hindan järjest enam Hamiltoni linna vaimu, uusi tutvusi ja kunstipraktika võimalusi, mida rohkem kohalikku välja tundma õpin. Inspiratsiooni ja uusi teadmisi jätkub tihedalt igasse päeva. Kuna tulin siia keerulistes oludes, viimse hetkeni kaheldes, kas reisimine üldse õnnestub, siis olen tänulik igasuguste kohtumiste ja ürituste üle, mis selle residentuuri jooksul toimuvad. Ja eks see reisimine ühest riigist teise ongi praegu kõige raskem osa, õnneks on kohapeal Kanadas praegu piirangutest hoolimata võimalik paljust osa saada, kunsti teha ja näha.

 

Eesti kunstnik Britta Benno sai tähelepanu Hamiltoni ajalehes :

/…/Ajaleht The Hamilton Spectator avaldas 3. novembril artikli koos rohke pildimaterjaliga Eesti kunstnikust Britta Bennost, kes on praegu Kanadas külaliskunstnikuks Robert Zeidleri veetava kunstnike vahetusprogrammi raames Hamiltonis (Ont.) asuvas The Cotton Factory’s. Artikli ja fotode autor on Barry Gray. 

 

Britta Benno: Residentuur möödus kui üks silmapilk :

/…/ Residentuur möödus tõesti kui üks silmapilk. Siiski, selle silmapilgu sisse mahtus terve maailm. Ma nägin ja tegutsesin täiesti uues keskkonnas minu jaoks täiesti uute inimestega, kellest osad said residentuuri jooksul kalliteks sõpradeks ja headeks uuteks kolleegideks. Just need inimesed, kohalikud Hamiltoni kunstnikud ja kunstitöötajad ja ka kohalikud eestlased, kes mind võlusid oma sõbralikkuse, abivalmiduse ja siirusega, olid minu jaoks kõige tähtsam ja olulisem leid, mida Kanadast endaga Eestisse kaasa võtta. Uued suhted ja vestluste teel saadud teadmised ja kogemused ületasid minu eesmärke, võiks öelda. Minu eesmärgiks oli keskenduda oma kunstipraktikale ja luua uusi kohaspetsiifilisi teoseid ja seda ma ka edukalt saavutasin, aga nii palju põnevaid kohtumisi ja vestlusi ma oodata ei osanud.

 

Britta Benno was chosen as one of the three featured artists in the 401 Richmond career launcher video

/…/ Britta Benno was chosen as one of the three featured artists in the 401 Richmond career launcher video (https://www.youtube.com/watch?v=CzVbXVXyjAs). Britta has done a great job during her exchange (and now after) as an ambassador of the Estonian arts scene. She is the first of the artists to be highlighted and is given just under 20 minutes to talk about her practice.

Ei ole üksi ükski kunstnik :

/…/ Hiljem Elva Paloga vesteldes juhtis ta jututeema eesti kunstnike tutvustamisele mitte ainult eesti kogukonnas, vaid suuremale huviringile kogu Kanadas. Et luua ühendust teiste rahvaste kunstnikega ja jagada ühiselt kunstiruumi. Et elaksime nagu suures globaalses külas, kus – nagu käesoleval näitusel – on esindatud läti-kanada kunstnikud Valda Oestreicher, John Steins koos kanada kunstnike Susan Farquhari, Lorrie Gallanti ja Eestist saabunud Britta Benno oma kunstiteostega.

 

Robert Zeidler: Eestiga seonduv on mulle südamelähedane :

/…/ Neli kunstnikku Eestist – Marko Mäetamm, Peeter Laurits, Kai Kaljo ja väga hiljuti Britta Benno, on Cotton Factorys residentuuris olnud. Siitpoolt on Tor Lukasik-Foss ja Tyler Tekatch Eestis resideerunud ja Vanessa Crosbie Ramsay praegu Tallinnas. Kuidas kunstnike vahetusprogramm alguse sai?

Algul oli kavatsus teha vahetusprogramm Pariisis. Aga niisugune vahetusprogramm on perfektne võimalus tutvustamaks eesti kultuuri kanadalastele. Nii on ka kasvanud kultuurisild kahe riigi vahel. Kanada eestlaste seas tegutsev kunstnike kogukond on samuti programmi toetanud. Iga aastaga laieneb eesti kunstniku mõju ja kogukond kasvad orgaaniliselt.

Robert Zeidler, friend and patron of Estonian art